Protichúdné zprávy
			Čas přípravy
			15 minut
		
			Čas realizace
			1,1 hodiny
		
			Místo
			místnost, klubovna, venku
		
			Roční období
			celý rok
		
			Počet účastníků
			od 20
		Hodnocení
							Autor
				Pionýr
			Stav
				Publikována
			Vytvořeno
				17. 10. 2014                
			Upraveno
				15. 2. 2018                
			Věková kategorie
				15 let - 18 let a více
			Náročnost na materiál
				Žádná
			Výchovný program
	Osmá planeta
Pracovní listy
				Ano
			Klíčové kompetence
	Kompetence k řešení problémů
Kompetence ke komunikaci
Kompetence sociální a personální
Kompetence občanská
Kompetence ke komunikaci
Kompetence sociální a personální
Kompetence občanská
			Cíle
Rozvoj těchto kompetencí: k řešení problémů, ke komunikaci, sociální a personální, občanská.
Uvědomit si, jak reklamní průmysl používá obrazy kombinované se slovy k ovlivnění lidí, rozvoj tvořivosti, umět prezentovat své návrhy.
Uvědomit si, jak reklamní průmysl používá obrazy kombinované se slovy k ovlivnění lidí, rozvoj tvořivosti, umět prezentovat své návrhy.
Motivace
Reklama a reklamní předměty dnes již neodmyslitelně patří k výstupům všech médií. S reklamními spoty a upoutávkami se setkáváme denně v tisku, rozhlase, televizi, nejvíce je reklama užívána na internetu. Poutače a billboardy jsou umístěny ve velkém počtu na frekventovaných místech ve městech a obcích, kolem komunikací, kde si jich téměř nelze nevšimnout. V dnešní době představuje reklamní průmysl jeden z nejvýznamnějších vlivů na obchodování ve všech oblastech. Dobrá a poutavá reklama společně s propagací výrobku zcela určitě ovlivní jeho následnou prodejnost.
Každý z nás se jistě již setkal s odlišnými názory na stejnou reklamu. Je zřejmé, že každý může vnímat stejnou reklamu různě podle toho, jak je např. informován o daném zboží, jak je pro něj potřebné nebo podle toho, jak je zboží zrovna populární. Někteří mohou vnímat určitou reklamu pozitivně a jiní naopak negativně. Těchto a dalších skutečností využívají lidé v reklamním průmyslu k ovlivnění prodeje výrobku.
Každý z nás se jistě již setkal s odlišnými názory na stejnou reklamu. Je zřejmé, že každý může vnímat stejnou reklamu různě podle toho, jak je např. informován o daném zboží, jak je pro něj potřebné nebo podle toho, jak je zboží zrovna populární. Někteří mohou vnímat určitou reklamu pozitivně a jiní naopak negativně. Těchto a dalších skutečností využívají lidé v reklamním průmyslu k ovlivnění prodeje výrobku.
Potřeby
Sady karet s textem (příloha C6B), velké obrázky (příloha C6A) hamburgerů, zoologické zahrady, sněžného skútru, limonády, osoby oblečené v kožichu (vše dvakrát), pro každou skupinu fixy, barvy, arch balicího papíru, barevné papíry, nůžky, lepidlo.
Provedení
Účastníky rozdělíme do 10 skupin. Každá skupina dostane obrázek a příslušnou kartu k danému obrázku. Je vhodné, aby skupinky navzájem neviděly obrázky ani zadání ostatních. Úkolem každé skupiny je vytvořit reklamu pomocí obrázku, který dostala, a podle zadaného textu. Po dokončení se všechny skupinky sejdou a prezentují své reklamy. Ve vhodné chvíli přečtou jednotlivé skupiny svá zadání.
Po prezentaci všech skupinek následuje diskuse o tom, jak lze jeden stejný obrázek (výrobek) využít odlišným způsobem a jaká může být odlišnost názorů na danou věc.
Tato aktivita přibližuje Ideály Pionýra: Poznání, Pravda a Příroda.
Po prezentaci všech skupinek následuje diskuse o tom, jak lze jeden stejný obrázek (výrobek) využít odlišným způsobem a jaká může být odlišnost názorů na danou věc.
Tato aktivita přibližuje Ideály Pionýra: Poznání, Pravda a Příroda.
Pozor na
Upozornit na nepoužívání vulgarismů či jiných nevhodných slovních spojení.
Nabídková legenda
Planeta Překonání – viz příběh v úvodu metodiky.
Přístup k dětem se specifickými vlastnostmi
Zrakově postižení – záleží na typu postižení. Lehčí stupeň – dobré rozlišení obrázků, aktivitu dělat v dobře osvětleném prostoru. Těžší stupeň postižení – podrobný slovní popis obrázku.
Sluchově postižení – dát si pozor na to, aby účastník byl poblíž a měl možnost při vysvětlování odezírat ze rtů vedoucího. Vysvětlit krok za krokem. Zjednodušený návod v textové podobě. Prezentující účastníci by měli mluvit nahlas, srozumitelně a pomalu.
Pohybově postižení – bez omezení.
Mentálně postižení – nevhodné.
Řečově postižení – bez omezení. Jen dát dětem dostatečný prostor na dotazy a komunikaci.
Obtížně vychovatelní – striktní hranice a pravidla při hře.
Jedinci se specifickými poruchami učení a chování – dostatek času na zpracování podkladů. Pro děti s ADHD mít připraveny další úkoly, než se pokročí k dalším kroku.
Sluchově postižení – dát si pozor na to, aby účastník byl poblíž a měl možnost při vysvětlování odezírat ze rtů vedoucího. Vysvětlit krok za krokem. Zjednodušený návod v textové podobě. Prezentující účastníci by měli mluvit nahlas, srozumitelně a pomalu.
Pohybově postižení – bez omezení.
Mentálně postižení – nevhodné.
Řečově postižení – bez omezení. Jen dát dětem dostatečný prostor na dotazy a komunikaci.
Obtížně vychovatelní – striktní hranice a pravidla při hře.
Jedinci se specifickými poruchami učení a chování – dostatek času na zpracování podkladů. Pro děti s ADHD mít připraveny další úkoly, než se pokročí k dalším kroku.